Última hora del 41º “Belarmino”

Clarisse Crruz seguida de Sandra Mosquera en 2018 (Foto Faro de Vigo)
Clarisse Crruz seguida de Sandra Mosquera en 2018 (Foto Faro de Vigo)
Ivan Roade cruzando la meta el pasado año (Foto La Voz de Galicia)

                         É a dúas horas da pechadura das inscricións…

     Acertar coa resposta á pregunta que figura abaixo destas liñas, escrita onte, volveuse aínda máis complicada, xa que a tratar de levarse a vitoria sumáronse tres firmes candidaturas, pois na carreira masculina formalizaron a súa inscrición os atletas portugueses Rui Teixeira é Carlos Silva, mentres que para a carreira femenina fíxoo a tudense, militante no Valencia Sports, Leticia Fernández Barbosa              

                 Clarisse Cruz e Ivan Roade… reeditarán o éxito de 2018?

     A falta de dous días para pechar o prazo de inscripciones para o 41º Memorial Belarmino Alonso de Campo a través, as inscripciones máis destacadas, quen de saída teñen máis posibilidades de levarse o triunfo nas carreiras Sénior/Sub-23 de cada sexo son:

    En mulleres: Alice Marie Finevieve Finot (Atletismo Feminino Celta), Clarisse Maria Pinho Cruz (Clube Grecas de Vagos) e Sandra Mosquera Losada (ADAS Proinor), por esa orde establecémoslle as súas opcións de vitoria, entendidos pola súa presumible estado deportivo actual, non polos seus antecedentes no Belarmino, xa que Alice conta cun sétimo posto é a súa única participación en 2016, mentres Clarisse conta con dúas vitorias (2018 e 2016) e un segundo (2017) nos seus tres intervencións e Sandra subiu a ese podio nos postos segundo e terceiro (2018 e 2015).
   En homes:
   Iván Roade Lago (ADAS Proinor), Nuno Filipe Ribeiro Pinto Da Costa, Jorge Puig Malvar (C.A. Santiago), Vicente Suárez Amoeiro (Soc. Gimnástica de Pont.), Vitor Mariano Silva Santos (Clube Grecas de Vagos), e Akka Esaadaoui (ADAS Proinor), a quen tamén por esa orde adxudicámoslles as opcións de vitoria. Iván partiría como favorito a revalidar a vitoria lograda o pasado ano na súa única participación, mentres que Nuno, que conta con dúas vitorias (2016 e 2017) e un segundo posto nos seus tres intervencións (2018) non será fácil de doblegar. Dos outros catro, aínda que Akka ha logrado estar entre os tres primeiros (2º en 2014), Jorge, Vicente e Vitor, o portugués que se estrea, parécenos que aparentan contar con algunhas máis opcións…

Inscricións con dorsáis por carreiras e categorías 

41º Memorial Belarmino Alonso

nnnnnComesaña Sporting Club, organizará en Vigo o próximo día 24 de novembro, co patrocinio do Concello de Vigo é coa colaboración da Deputación de Pontevedra o “41º Memorial Belarmino Alonso de Campo a Través”, que conxuntamente nas categorías Sub-16 e menores (Cadete, Infantil, Alevín e Benxamín), e baixo o patrocinio dá Xunta de Galicia,  tamén será a “Fase Zonal de Vigo do Deporte en Idade Escolar” que clasificará para os Campionatos Provinciais  de Campo a Través do Programa Xogade, polo que débese indicar nas correspondentes inscricións quens partipan en dita fase.

Agasallos no “Belarmino”:

       Nas carreiras Sénior/Sub-23 de ámbolos dous sexos, a máis de trofeos, outorgaranse compensacións en metálico en concepto de gastos de desprazamento e estancia,por valor de: 400 , 250 , 125 , 75 e 50A máis, trofeos aos primeiros (alomenos cinco) nas categorías: Sub-23, Sub-20, Sub-18, Sub-16 (Cadete), Sub-14 (Infantil), Sub-12 (Alevín) é Sub-10 (Benxamín). Tamén trofeo para o club gañador de cada carreira.

(As inscripcións, para persóas nadas no ano 2003 ou antes, será exclusivamente con licenza federativa

Inscricións ordenadas por:  (Apelido)  (Club)  (Carreira)

Resultados (Clicar aquí)                       

Relación de trofeos (Clicar aquí

COLABORADORES 2019
  • Alimentación Gloria
  • Aluminios Car-Vigo
  • Aluminios Edasa
  • Bar en Xogo
  • BricoCentro Vigo
  • Café-Bar Xulia
  • Cafetería Anxo
  • Cafetería Rimini
  • Canalones Valladares
  • Cañamazo
  • Carpintería Alberto
  • Cesareo P.Alves
  • Coffe Runners
  • Comercial Bastos
  • Comercial Goberna
  • Comercial SIA
  • Comunidades de Montes Comesaña
  • Confitería Veloso
  • Construcciones Eusebio Costas
  • Cristalería Arte
  • Dentalcom
  • Deportes Balbi
  • Enrique Fernández San Andrés
  • Farmacia Matamá
  • F San Andrés
  • Ferretería Iturmendi
  • Ferretería Soler
  • Flores y plantas – Carmen Sio
  • Hierros Lago
  • Juan Iglesias Carrera
  • Maderart Artemat S.L
  • Marmolería Blanco
  • Master Hermida
  • MotoMania
  • Neumáticos Araujo
  • Neumáticos Calzada
  • Panadería D`Casal
  • Panadería Hermanos Casal
  • Párroco Don Camilo
  • Peluquería Coletas
  • Peluquería París
  • Piensos Bastos
  • Piensos Biona
  • Radiadores Ordóñez
  • Radio Vigo
  • Restaurante O Lagar
  • RodoVigo
  • Soledad Castro Soliño
  • Sport Pasión
  • Supermercados Bascapi
  • SVCD Nautilius
  • Taller Aareva
  • Talleres Acuña
  • Talleres Calzada
  • Talleres La Florida
  • Talleres Maan
  • Talleres Rovi
  • Trofeos Jalda
  • Trofeos Seipol
Toda a información aquí…

” La que siempre toca “

¡La Suerte hay que buscarla!
¡Ya podéis solicitar…. “la que siempre toca”!
El Comesaña Sporting Club repite intento de repartir el “Gordo de Navidad” con participaciones de 5 € de lotería.
(Por supuesto también podéis prestar una pequeña colaboración económica con el club si además compráis las correspondientes rifas de 1 €).
Para este año repetimos número, el cual podemos ver en la siguiente foto:

41º Memorial Belarmino Alonso

       Un año más (será el tercero consecutivo), el Belarmino no está incluido en ninguno de los calendarios oficiales federativos por que, irregularmente, la R.F.E.A. y la F.G.A. así lo han impedido.

   Muy a pesar suyo esta nueva edición se celebrará el domingo día 24 de noviembre, y por cosas de la nueva regulación de temporada será una segunda edición en la misma temporada, ya que como se sabe la presente temporada finaliza con el año, el 31 de diciembre.

En las categorías Sub-16 y menores (Cadete, Infantil, Alevín e Benjamín), y bajo el patrocinio de la Xunta de Galicia, se celebrará  conjuntamente la“Fase Zonal de Vigo do Deporte en Idade Escolar” clasificatoria para los Ctos. Provinciales  de Campo a Través del Programa Xogade. Al inscribirse deberá reflejarse quienes participan en dicha Fase Zonal.

       Consultar Regulamento, Reglamento

 


Carmela Cardama a la Copa de Europa de 10.000 m lisos

Carmela Cardama Báez (04/12/1996) gracias a su marca en 10.000 metros lisos de 32’55″50 (de un valor de 1.091 puntos I.A.A.F.), la tercera mejor de la actual temporada en el atletismo femenino español, será en la extensa historia del Comesaña Sporting Club la segunda atleta de ambos sexos en formar parte de una Selección Española de Atletismo a nivel absoluto.

Pues según figura en la correspondiente notificación, Circular 196/2019: 
El Seleccionador Nacional de la RFEA, con el visto bueno del Director Deportivo, ha seleccionado para la competición de referencia a los/as siguientes atletas: 
  MUJERES 
31:55.01 SS-19518 GEBRE AUNOON, TRIHAS 90 Bilbao Atletismo Pais Vasco 32:44.09 NA-13254 MELERO LACASIA, MAITANE 83 Grupompleo Pamplona At Navarra 
32:55.50 GA-19754 CARDAMA BAEZ, CARMELA 96 Comesaña Sporting Club Galicia 
32:58.02 L-3842 LUGUEROS DIAZ, NURIA 88 C.A. Adidas Castilla y Leon 
33:11.67 SA-4270 MARTIN BORGAS, GEMA 87 Bilbao Atletismo Castilla y Leon 
33:21.36 EX-4508 URBINA GOMEZ, MARIA TERESA 85 Bilbao Atletismo Extremadura
  HOMBRES 
28:13.19 AR-14 ABADIA BECI, ANTONIO 90 CD Nike Running Aragon 
28:26.64 M-2900 JELLOUL BUJAN, MOHAMED ALI 94 Playas de Castellon Madrid 
28:27.14 CR-3652 PEREZ MORENO, JUAN ANTONIO 88 C.A.Carnicas Serrano Castilla La Mancha 
28:27.39 M-1986 ROJO SANCHO, YAGO 95 Atletismo Bikila Madrid 
28:35.14 IB-16114 PALACIO MARTIN, DAVID 88 CA Fent Cami Mislata I.Baleares 
28:46.72 VA-8754 HASSAOUS GARCIA, NASSIM 94 Añares-Rioja Castilla y León  
  La Dirección Deportiva tendrá en cuenta para mantener la condición de seleccionado/a, entre otros datos y circunstancias que puedan afectar a su participación, el momento de forma deportiva y salud hasta la fecha de la competición, prevaleciendo en todo caso el criterio técnico discrecional de selección sobre cualquier circunstancia. 
Todos/as los/as atletas pre-seleccionados/as deberán solicitar autorización a la Dirección Deportiva de la RFEA (asanchez@rfea.es) para participar en cualquier competición a partir de la publicación de la presente Circular y hasta el momento de celebración de esta competición. 
 Por tanto (salvo acontecimiento indeseado), esta viguesita de 22 años, el próximo día 6 de julio en la Copa de Europa femenina de 10.000 m lisos a celebrar en la capital británica, sucederá a la mosense Mª Soledad Castro Soliño (25/05/1965) en ese escalafón de atletas internacionales a nivel absoluto del Comesaña Sporting Club.
Debemos recordar que si bien Sole había sido internacional absoluta por primera vez  también en Gran Bretaña, en concreto el día 20 de septiembre de 1992 a los 27 años, pero en aquel entonces siendo atleta del R.C. Celta de Vigo en el primer Campeonato del Mundo de Medio Maratón, en Tyneside, logrando la entonces mejor marca gallega de todos los tiempos y 4ª de España en 1:14’08” (1.049 puntos I.A.A.F.), ya como atleta del Comesaña Sporting Club volvía a serlo por dos veces en 1993 antes de cumplir los 28 años , puesto que lo hacía el 11 de abril en el “Ekiden Campeonato del Mundo de Maratón por Relevos” en Seúl y repetía el 2 de mayo en el “Campeonato Ibérico de 10.000 m” en Getxo. 
 
Carmela que como es sabido sigue sus estudios en Oregón (EE.UU.) ya se encuentra desde el pasado martes de vuelta en Vigo continuando con su preparación atlética para afrontar ese evento, realizando sus entrenamientos básicamente en las pistas de Balaídos y el Parque de Castrelos.